Nah if I’m going to shill for any Manhattan grocery store, it will be Fairway. It’s also really expensive but it feels like being in the sort of store you’d go to if you were rich, not like being ripped off. Their cheese counter has prices per 1/4 pound for some of the cheeses but then if you get some $15 per 1/4 pound cheese it will taste so good that you’ll think it was worth it. I haven’t been there in years but I still long for that cheese.
Nah if I’m going to shill for any Manhattan grocery store, it will be Fairway. It’s also really expensive but it feels like being in the sort of store you’d go to if you were rich, not like being ripped off. Their cheese counter has prices per 1/4 pound for some of the cheeses but then if you get some $15 per 1/4 pound cheese it will taste so good that you’ll think it was worth it. I haven’t been there in years but I still long for that cheese.
That’s kinda how Whole Foods used to feel, before Amazon bought it.